Balık Yağı

Kalp hastalıklarından depresyona kadar birçok hastalıkta balık yağının yararları daha fazla bir şekilde gündeme gelmektedir. Balık yağının faydaları içerdiği Omega 3 yağ asidinden kaynaklanmaktadır. Balık yağının içinde EPA ve DHA adı verilen Omega-3 yağ asitleri vardır.
Carlson Balık Yağı

Her balıkta Omega 3 bulunmaz. Özellikle Somon (Salmon Fish), Uskumru, Ringa, Hamsi (Anchovies) ve Orkinos (Tuna Fish) zengin Omega 3 içeren balıklardır. Soğuk ve derin sularda yaşayan yağlı balıklar da Omega 3 yağ asitleri daha fazladır. Balıklar bu maddeyi planktonlardan üretirler.

Balık yağı piyasada 2 şekilde olabiliyor.
1-Fish body oil: Balığın gövdesinden elde edilen balık yağı.
2-Cod liver oil: Balığın karaciğerinden elde edilen balık yağı. Her ikisinde de omega 3 bulunur. Cod Liver Oil; A ve D vitamini bakımından zengindir.

Balık yağı; beyin, kalp, damarlar ve gözlerin sağlıklı gelişmesinde önemli rol oynar. İnsan beyni doğumdan önceki son üç ayda hızla büyür, doğumdan sonraki ilk 12 haftada bu büyüme hızı 3 kat artar. Bu nedenle hamile ve emziren annelerin Omega-3 (Balık yağı) ve Omega 6 (keten tohumu) içeren gıdaları yeterince ve dengeli biçimde almaları çok önemlidir.Omega 3 ve 6 dengesiyle beslenen annelerin bebeklerinde beyin, sinir sistemi ve görme yetenekleri sağlıklı gelişir. Omega yağları ayrıca, çocuğun matematik zekasını geliştirip, okuma, telaffuz ve yazma beceresini arttırır. Eksikliği halinde çocuklarda davranış bozukluklarına (hiperaktivite,dikkat eksikliği gibi) yol açar. Balığın karaciğerinden üretilmiş olan balık yağlarını (Cod liver oil) özellikle hamileler kullanmamalıdır. Çünkü bu balık yağı çeşidinin içinde A vitamini (retinol) yüksek oranda bulunur. A vitamini vücutta depo edilen bir vitamin olması sebebiyle yüksek dozları anne karnındaki bebeğe zarar verir.

Hamileler balığın gövdesinden üretilen ve A vitamini içermeyen balık yağı çeşidini yani Fish Body Oil kullanmalıdır.

Omega 3 yağları çocuğun matematik zekasını geliştirip, okuma, telaffuz ve yazma beceresini arttırır. Eksikliği halinde çocuklarda davranış bozukluklarına (hiperaktivite, dikkat eksikliği, otizm gibi) yol açar.

Omega 3 yağ asitlerinin çocuklarda zihinsel gelişimlerini olumlu etkilediği ve öğrenme kapasitesini artırdığı gözlemlenmiştir. Hiperaktivite görülen çocuklarda, omega 3 bu sorunun giderilmesinde önemli katkılar sağladığı belirlenmiştir.

İçinde Omega 3-6-9 olan ürünler değil, saf Omega 3 Balık Yağı kapsülleri tercih edilmelidir.

EPA ve DHA oranları mg. olarak en yüksek olan balık yağlarını tercih ediniz.

Balık yağı yararları denilince ilk akla gelen kalp damar hastalıklarına ve beyne olan olumlu katkılarıdır. Yete...
Balık yağında bulunan Omega 3 yağ asitleri, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için çok gereklidir. B...
Balık yağında bulunan Omega 3 yağ asitleri, bebeklerin ve çocukların sağlıklı gelişimi için çok gereklidir....
Balık Yağı kullanımı Balık Yağı günde 1-3 gr. alınması tavsiye edilmektedir. Bazı durumlarda daha fazla mikt...
Balık Yağı kapsülleri (softgel) Çin'de açık ve toptan olarak satılmakta olup, isteyen firma bunları kendi paket...