Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Çörekotu tohumu Çörek otu nasıl tüketilmeli ?
Çörek Otu'nu Çörek Otu Tohumu olarak satın alınız. Kesinlikle öğütülmüş çörekotu almayınız. Çünkü Çörek otunun içeriğinde bulunan uçucu yağlar ve diğer değerli mineraller eğer öğütme işlemi uzun sürer ve bekleme söz konusu olursa niteliğini yitirebilir.

Çörekotu öğütülmeden yenirse sindirilemez, öğütülerek veya çiğnenerek yenmesi gerekir.karabiber baharat oğütücüÇörek Otu tohumlarını uygun bir öğütücü ile kullanacağınız kadarını öğüterek kullanabilirsiniz. Öğütücüyü baharatçılarda bulabilirsiniz, karabiber öğütücü diye satılıyor. Özellikle seramik bıçaklı olanlarını tercih ediniz. Fiyatı 15-20 TL civarı.

Çörek otu tohumunu kahvaltı ve yemeklerden en az yarım saat önce bir şeker kaşığı çiğneyerek bir bardak su ile yutmalısınız. Tadı güzel olmadığından bu zor gelebilir o nedenle Ballı Çörek Otu Macunu tavsiye ederiz.

Çörek Otu yağı kullanımı aynı şekilde kahvaltı ve yemeklerden en az yarım saat önce bir çay kaşığı kadarını bir bardak su ile yutmalısınız.

  • Çörek otunun bileşiminde bulunan proteinlerin sindiriminin kolay olması için aç karnına mide asidiyle doğrudan temas etmesi istendiğinden süt veya yoğurtla yenmesi önerilmemektedir.
  • Yeni öğütülmüş çörekotu bekletilmeden rendelenmiş elma veya armuda karıştırılarak yenebilir. Taze sıkılmış meyve suyuna karıştırarak ta kullanılabilir. Çocuklara da sevdikleri bilinen gıdalara karıştırılarak verilebilir. (meyve püreleri)
  • Çörekotu hamilelik süresinde kullanılmamalıdır. Ama hamile kalmadan önce 6-8 ay boyunca ve doğuma bir hafta kala başlanıp emzirme süresince yenirse anne ve çocuk sağlığı açısından çok faydalıdır.
  • Çörekotu yeterli miktarda bitkisel omega-3 ihtiva eder, ilave olarak bitkisel omega-3 takviyeli gıdalar (keten tohumu vb.) yenmemelidir.
  • Araştırmalara göre kahvaltı ve yemeklerden yarım saat önce, yani günde 3 kez çörek otunu çiğneyerek yutmak (veya yağını içmek) onlarca yararlı etkisi yanında aynı zamanda sağlıklı kilo vermenize de (zayıflama) yardımcıdır.
  • Bazı araştırmacılar Çörek otunu her gün değil bir gün kullanıp iki gün ara vererek kullanılmasını tavsiye etmektedir. Bu konuda çok kesin bir bilgi bulunmamaktadır.
  • Önemli olan nokta önerilen dozdan fazlasını almamaktır. Çok önemli sağlık sorunları yaratmasa da önerilenden çok tüketilen her gıda vücuda zarar verebilir.
  • Kan şekeri düşük olanların doktor kontrolünde çörekotu kullanması gerekir.

Çörek otuyla ilgili en önemli sözlerden biri de Hz.Muhammed’in (s.a.s) "Çörek otunu kullanın, ölümden başka her şeye devadır." sözüdür.