Çörek Otu ve Zayıflama

İnsanın fazla kilo alması birinci derecede yediği sağlıksız ve yapay besinler ile olur. Bu konuda en önemli düşmanınız yapay şekerlerdir. Lütfen önce Şekerler makalemizi okuyunuz.

zayıflama tartı Gıdalarımızda bulunan hayati madde (mineral, vitamin, enzim) oranı gittikçe azalmaktadır. Bunun sebepi gıda endüstrisidir. Vücudumuza ne kadar çok miktarda yiyecek alırsak aslında hiç bir zaman bu miktar yeterli olmayacaktır. Çünkü içeriği boştur.

Bu kısır döngüyü ancak gıda endüstrisinin bize sunduğu içeriksiz, tatlandırıcılar ve aromalı suni maddeler içeren gıdalardan vazgeçip (bisküvi, cips, çikolata, kola vb.) yerine besin değeri tam, taze ve organik gıdalara geçerek kırabiliriz.

Beslenmemizde en önemli olgulardan biri de Çiğ ve Taze beslenmektir. Lütfen Çiğ ve Taze Beslenme makalemizi de okuyunuz.Çörekotu ve Zayıflama

Çörekotu tohumu Modern tıbbın babası kabul edilen Hipokrat, çörek otunu karaciğer ve sindirim rahatsızlıklarının devası olarak tanımlamıştır.
Çörek otu yüzde 5.5 oranında lif içerir. Yemeklerden önce alınan çörek otu iştahınızı azaltabilir ve çabuk doyma hissi oluşturur.

Çörek Otu zayıflamanıza şu yollarla yardımcı olur.

  • İştahı kapatır
  • Çörek otu bir antioksidandır, safra yollarını boşaltır
  • Karaciğeri temizler ve sindirimi hızlandırır.
  • Müshil etkisi göstererek bağırsakları kaygan hale getirir, yani besinlerin bağırsaklardan daha hızlı geçmesini sağlar.

Çörek otunun anti obezite ve müshil etkileri gösterdiğine dair bilimsel çalışmalar ve laboratuvar verileri mevcuttur.


"Çörek otunu kullanın, ölümden başka her şeye devadır." Hz.Muhammed (s.a.s).