Goji Berry ve Bağışıklık

Goji berry bağışıklık immun system
Bağışıklık sistemimiz; bakteri, mantar, virüs gibi zararlı mikroorganizmalar vücüdumuza girdiğinde, gerekli direnci gösterir ve hatta zararlı mikroorganizmaları yok ederek vücudumuzun sağlıklı klamasını sağlar.

Goji Berry (Lycium barbarum) Polisakkaritler

Goji berry meyveleri içeriğindeki polisakkaritler Lycium barbarum polisakkaritler (LBP) olarak bilinirler.. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; Lycium barbarum polisakkarit (LBP) bileşikleri hastalıklara karşı direnç göstermede vücudumuza destek olurlar. Goji'deki polisakkaritlerin bağışıklık sistemini destekleyip güçlendirdiği yapılan deney ve araştırmalarla ortaya konmuştur.C Vitamini ve Çinko

Ayrıca Goji berry içeriğindeki C vitamini ve Çinko'nun da bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel çalışmalar ile ortaya konulmuştur. Çinko minerali bağışıklık sisteminde anahtar rolü oynar. Akyuvarların ve antikorların oluşmasında önemli payı vardır. Soğuk algınlığı ve gribe karşı çok etkilidir.

Yararlı Bakteriler

Goji berry taze meyve Goji berry meyveleri aynı zamanda sindirim sisteminde yararlı bakterilerin gelişimini teşvik ederek sağlıklı bir bağışıklık desteği sağlar. Lif içeriği ve polisakkaritler sayesinde Goji, doğal probiyotik olarak bilinen sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini destekler.

Sağlıklı Proteinler

Goji berry meyveleri yüzde 16 oranında protein içerir. Bu protein içinde bağışıklık sistemini destekleyen iki temel amino asit olan L-arginin ve L-glutamin bulunmaktadır. Bunların ikisi de sağlıklı bir bağışıklık sistemi için temel yapı taşlarıdır ve vücuttaki her türlü iltihabı azaltmak için gereklidir.


Goji Berry nin kan hücrelerine olan yararlı etkilerini anlatan videoyu mutlaka izleyiniz.


Goji Berry ve Vitaminler

C Vitamini

Goji berry kuru meyve Goji berry meyvesinin 100 gramında 149 miligrama kadar C Vitamini (Askorbik asit) bulunduğu tespit edilmiştir. Bu oran, Portakalın içerdiği C vitamini oranının 3 katıdır.
C Vitamini için önerilen günlük doz: 75-100 miligram, Goji berry içeriğinde bulunan miktar: 29-148 mg.

B Vitaminleri

Goji berry meyvesi en zengin B Vitamini kaynağıdır. Sadece fındıkta, tahıllarda ve tohumlarda karşılaştığımız B vitamini miktarları bu küçücük meyvede de yüksek derecede mevcuttur. Goji berry meyvesinin B1, B2, B3 ve B5 Vitamini içeriği bütün meyveler içerisinde birinci sıradadır ve fındık ve tohumların oranından bile daha yüksektir.

B1 Vitamini (Thiamin):
Önerilen günlük doz: 1,2 miligram, Goji berry içeriğinde bulunan miktar: 0,15 ila 27 mg arasında.

B2 Vitamini (Riboflavin):
Önerilen günlük doz: 1,2-1,4 miligram, Goji berry içeriğinde bulunan miktar: 1,3 mg.

B3 Vitamini (Niacin, Nikotin asidi):
B3 Vitamini önerilen günlük doz: 13-16 miligram, Goji berry içeriğinde bulunan miktar: 4,5-88 mg.

B5 Vitamini (Panthothen asit):
B5 Vitamini önerilen günlük doz: 6 miligram, Goji berry içeriğinde bulunan miktar: 1-1,2 mg.

Provitamin A (Betakaroten)

Goji Berry de, bu maddeye adını veren Havuç'tan bile daha yüksek miktardadır.

Provitamin A (Beta Karoten):
Önerilen günlük doz: 2-4 miligram, Goji berry içeriğinde bulunan miktar: 7,4 - 12,6 mg.

Goji berry vücudumuzun ihtiyacı olan günlük vitaminleri yeterli miktarda bize sağlamaktadır. Günlük C Vitamini, B1,B2 ve B3 Vitamini ve Provitamin A ihtiyacımızın tamamını karşılar. Goji Berry kullandığınız zaman ek vitamin desteğine ihtiyaç duymazsınız.

Özellikle kışın Nezle, Grip, Fananjit ve benzeri soğuğa bağlı hastalık durumunda vücudumuz vitaminlere çok daha fazla ihtiyaç duyar. Piyasada değişik paket ve ambalajlarda satılan vitamin ve mineral tabletleri (Supradyn, One a Day, Pharmaton vb..) yerine günlük uygun dozda Goji Berry tüketerek aynı etkiyi sağlamış olursunuz.


Kaynaklar: NCBI.gov (The National Center for Biotechnology Information, USA)
Effects of pure and crude Lycium barbarum polysaccharides (1999): http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12575077
Immunomodulation polysaccharide-protein complex from Lycium barbarum (2004): http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15099534
Immune-enhancing activity of lycium barbarum polysaccharides (2010): http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20434140


Her gün düzenli Kurutulmuş Goji Berry meyvesi tüketin sağlıklı kalın.