Goji Berry Nasıl Kullanılır?

Goji berry, inanılmaz şekilde sulu ve tatlıdır, tadı yabanmersini ve kirazın arasındadır. Goji bitkisinin sağlığımıza çok faydası olduğu için, hiç bir parçası atılmaz ve kullanılabilir. Parlak kırmızı meyveleri lezzetlidir. Yapraklarından, mükemmel çay yapılır. Ayrıca yapraklar ve saplarından yağ yapılır. Kurutulan Goji, bir kuru meyve olarak ta aynı önemde bir besindir.

Goji Berry (Kurt Üzümü) Kullanımı - Goji Berry Nasıl Kullanılır:

Goji Berry (Gou Qi, Go chi) Çin’de pirinç yemekleri, çorbalar ve çay yapımında kullanılmaktadır. Çin’in bazı bölgelerinde taze olarak da tüketilir. Goji Berry’ler genellikle kurutulmuş meyve ya da goji berry suyu olarak ihraç edilir.

Goji berry kuru meyve
Son yıllarda Goji suyu da Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak tüketilmeye başlanmıştır. Türkiye'de Goji taze meyvesini ve Goji suyunu bulmak pek mümkün değildir. Zaten Goji suyunu önermiyoruz, pakete girmiş içine koruyucu, renklendirici, tatlandırıcı katkı maddeleri konulmuş hiçbir ürüne güvenilmez. Saf kurutulmuş meyve tüketiniz.

Kurutulmuş goji berry meyvelerini günde bir avuç yiyerek tüketebilirsiniz. Yetişkinlerin çoğunda bu oran günlük yaklaşık olarak 20-30 gram Goji berry'ye denk gelmektedir. Biraz daha az veya biraz daha fazla almış olmanız herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak goji berry meyvesinin etkili olmasını istiyorsanız, hergün düzenli olarak almanız gereklidir. Eğer tam bir etki istiyorsanız günlük Goji berry tüketim oranı yaklaşık 50 gr. olarak belirlenmiştir.Goji Berry kurutulmuş meyveleri Türkiye de satılmaya başlanmıştır. Değişik firmalar ve baharatçılarda bulmak mümkündür. Önemli olan nokta, Goji Berry'lerin vakumlu hava almayan paketlerde Türkiye'ye getirilmiş olmasıdır. Çünkü hava ile temas, ısı değişiklikleri, havadaki zararlı olabilecek moleküller Goji Berry'nin içeriğini bozabilir. Özellikle vitaminler çok hassas yapılardır. Sıcaklık, yanlış depolama ve benzeri diğer bazı faktörlerden çok hızlı bir biçimde etkilenebilirler.

Goji berry kavanoz Goji orjinal olarak Çin'de üretilir ve tüm dünyaya ihraç edilir. Son birkaç yılda Türkiye'de de üretilme çalışmaları başlamıştır. Ama toprak koşulları (toprağın ve suyun içindeki mineraller), iklim ve hasat sırasındaki olgunlaşmışlık düzeyi gibi faktörler de meyvenin Vitamin ve mineral içeriğini etkilerler. Yani Çin'den ithal gelen Goji ile Türkiye'de yetişen Goji aynı içerikte olmayacaktır.

Açıkta tezgahta satılan Goji Berry içeriğindeki maddeler tam olarak olmayabilir, bunları almayınız. Goji Berry aldıktan sonra mutlaka hava geçirmez cam kavanozlar içinde veya vakumlu kilitli paketlerinde saklayınız. Yiyeceğiniz kadar miktarı alıp tekrar kilitleyiniz.

Goji Berry meyvesini çiğnemek, çayını yapmak, çorbasını, salatasını ve Müsli’sini yapmak mümkündür. Her türlü kullanımında sakınca yoktur.
Goji Berry'lerin önerilen dozlardan çok fazla tüketilmesi her zaman daha iyi sonuçlar vermez. Örneğin bir günde 200 Gramdan daha fazla Gojiberi yersek (ki bu günlük dozun 7 kat fazlasına tekabül etmektedir) kendimizi kötü hissetmeyiz ama bunu takip eden bir ya da iki gün boyunca da daha fazla yemek için hiç iştahımız kalmaz.
Vücudumuzun Goji Berry'nin içerdiği bütün bu maddeleri hazmetmesi için biraz zamana ihtiyacı vardır. İshal olmaya meyilli bir yapınız varsa, aşırı dozlar sizi (diğer pek çok meyvede de olduğu gibi) ishal edebilir.


Her gün düzenli Kurutulmuş Goji Berry meyvesi tüketin sağlıklı kalın.