Sağlıklı BeslenmeGDO'ya HAYIR!. Hemen tıkla www.yemezler.org sende destek ol. Ülkemizi ve sağlığımızı koru.

GDO nedir, zararları nelerdir öğrenmek için GDO'lu ürünler makalemizi mutlaka okuyun.

İnsan vücudunun gelişmesi ve sağlıklı yaşaması için doğru beslenmesi gerekir.

Sağlıklı Beslenme için hergün düzenli olarak tüketilmesi gereken besinler 6 ana grupta toplanabilir.
Bunlar Protein, Karbonhidrat, Yağ, Mineraller, Vitaminler ve Su'dur.

Saglikli beslenme piramidi

Yetişkin insan vücudunun ortalama yüzde 16’sı proteindir. Hücrelerin yapı taşını oluşturmalarının yanı sıra, enzimlerin ve hormonların yapısındaki proteinler birçok kimyasal tepkimenin gerçekleştirilmesini sağlar.

Vücudun temel enerji kaynağı karbon, hidrojen ve oksijen moleküllerinden oluşan karbonhidratlardır. Vücut için gerekli enerjinin yaklaşık yüzde 55-65’i karbonhidratlardan sağlanır. Karbonhidratların az tüketilmesi durumunda vücut enerji ihtiyacını protein ve yağları yakarak gidermeye çalışır.Yağlar vücudun hem yapı taşı hem de enerji kaynağı olarak kullandığı, önemli bir besin kaynağıdır. Yağların temel yapısını da karbon, hidrojen ve oksijen molekülleri oluşturur. Karbonhidratlardan farklı olarak, yağların yapısında oksijen miktarı çok azdır. İhtiyaç fazlası yağlar vücutta enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere cilt altında, karaciğerde veya iç organlar arasında depolanır.

Yetişkin insan vücudunun ortalama yüzde 6’sı minerallerden oluşmuştur. çiğ taze sebze kuruyemiş

  • Kalsiyum ve Fosfor, iskelet (kemikler) ve dişlerin yapı taşıdır. Kemiklerin yeterli sağlamlığa kavuşması için gerekli minerallerdir.
  • Fosfor, hücre içi kimyasal tepkimelerde önemli görevler alır.
  • Sodyum, Potasyum ve Klor mineralleri vücutta sıvı dengesinin korunması ve sinir hücrelerinde elektrokimyasal uyarıların oluşabilmesi için gereklidir.
  • Demir, kandaki oksijeni doku ve organlara taşır.
  • Magnezyum, hücrelerde enerji elde edilmesi başta olmak üzere birçok kimyasal tepkimede rol alır.

Vitaminler sağlıklı vücut için belirli miktarlarda alınmaları zorunlu olan ve eksikliği durumunda vücudun çalışmasında bozukluğa yol açan moleküllerdir. Vitaminler, kimyasal tepkimelerde görev yapan proteinlere (enzimlere) bağlanarak onlara yardım eden, yani ko-enzim olarak görev yapan moleküllerdir. Vitamin, Latince yaşam anlamına gelen “vita” sözcüğünden türemiştir.

Sağlıklı bir yaşam için karbonhidrat, protein, yağ, mineral ve vitaminlerin, yeterli ve dengeli miktarlarda hergün düzenli olarak tüketilmesi gerekir.


Her gün düzenli Goji Berry ve Çörek Otu tüketin sağlıklı kalın.