Soya Lesitini E322

soya fasulyesi lesitin E322 Ülkemizde ve batıda yeni yeni keşfedilen bir ürün soya. Uzakdoğu ülkelerinde binlerce yıldır vazgeçilmez bir yerde bulunan soya ve soya ürünleri son günlerde, GDO tartışmalarıyla birlikte yeniden gündeme geldi.

Vücut içinde lesitin; ana organlar ile arterleri yağ bloklarının oluşmasına karşı korumakta, hücre membranlarını onarmakta, thiaminin karaciğer, A vitaminin ise bağırsaklar tarafından emilmesine ve karaciğerde yüksek alkol tüketiminden kaynaklanan zedelenmeleri giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca bileşiminde beyin fonksiyonları üzerinde olumlu etkisi olan asetilkolin gibi bileşenler içermektedir.Hem gıda hem de tıbbi manada yararlanılan soya ürünleri ciddi bir protein kaynağı. Aynı zamanda aminoasitler bakımından da oldukça zengin olan soyanın, "niteliği" değiştirildiğinde yani Genetiği Değiştirilmiş Organizma haline geldiğinde sağlık açısından risk oluşturabileceği iddia ediliyor.

Soya, bugün Batılılar tarafından bakliyattan ziyade yem ve yağ bitkisi olarak tanımlanıyor ve özellikle genetiği değiştirilmiş versiyonu ile ABD, Arjantin ve Brezilya'da muazzam miktarlarda üretiliyor. Türkiye'nin bir yıllık soya üretimi 60-70 bin ton civarında ve her yıl 1 buçuk milyon ton soya ithal ediyoruz. Ticaret Odası raporları bu ithal edilen soyanın yağ ve hayvan yemi amaçlı kullanılıyor

Türkiye’nin ithal ettiği soya küspesinin %90'lık bölümünün ABD, Arjantin ve Brezilya menşeli. Yani satın aldığınız her çiflik balığının, kümes hayvanının, sığırın eti ile süt ve süt ürünlerinin arkasında ABD, Arjantin ya da Brezilya'dan alınmış soya olabilir, bu soya da pekala GDO'lu olabilir.

İneğin yeminin nereden geldiği süt kutusunda yazmadığına ya da kızınıza çorba yapmak için aldığınız tavuğun neyle beslendiğini markette kimse size anlatamayacağına göre, tüketici olarak tümüyle endişe edeceksiniz ve haklısınız. Endişe etmelisiniz de.

Bebek mamalarından krem peynire, gofretten ekmeğe, sakızdan margarine pek çok ürünün içeriğinde E 322 katkı maddesi, yani soya lesitini bulunuyor.

GDO nedir, zararları nelerdir öğrenmek için GDO'lu ürünler makalemizi mutlaka okuyun.

GDO'ya HAYIR!. Hemen tıkla www.yemezler.org sende destek ol. Ülkemizi ve sağlığımızı koru.

Soya Lesitini E322 kullanıldığı alanlar

  • Margarinde; Eemülgatör ve sıçramayı önleyici olarak görev yapmaktadır.
  • Çikolota, karamel ve kaplamalarda; Viskozite, kristalizasyon ve yapışmayı kontrol etmektedir.
  • Unlu mamüllerde; Kristalizasyon kontrolü yapmakta, ayrıca nemlendirici, dispers edici ve serbestleştirme ajanı gibi özellikler sergilemektedir.
  • Peynir ürünlerinde; Emülgatör ve serbestleştirme özelliği göstermektedir.
  • Et ürünleri ve işlenmiş kümes hayvanı ürünlerinde; Esmerleştirici, fosfat dispers edici ajan görevi görmektedir.
  • Sakızda; Yumuşatma, işleme ekipmanlarına ve kaplara yapışmayı önleyici olarak fayda göstermektedir.
  • Kakao tozu, kahve kreması gibi instant ürünlerde; nemlendirme, dispers edici ve emülgatör özelliği sergilemektedir.
  • Gıda dışında; Kozmetik, eczacılık, kaplama, plastik kauçuk, cam ve seramik işleme, petrol, tekstil ve deri endüstrileri olmak üzere sayısız sanayi dalında formulasyonlara hazırlanmaktadır.

GDO'ya HAYIR!. Hemen tıkla www.yemezler.org sende destek ol. Ülkemizi ve sağlığımızı koru.