Guarana

guarana Guarana Güney Amerika’da özellikle de Brezilya’nın ormanlarında yetişen tropik bir çalı bitkisidir. Geniş yapraklara ve çiçeklere sahip bu bitki günümüzde diyetlerde sıkça kullanılan ve etkili bir uyarıcı enerji verici olan meyvesi ile bilinir. Bitki, içerdiği yüksek orandaki kafein ile anti-toksin özelliği taşır ve patojenlere karşı etkilidir. Kahve çekirdeklerinde kafeinin %1-2 düzeyinde olduğu düşünüldüğünde, guarana tohumunda %2-4.5 düzeyinde olan kafein miktarının oldukça yüksek olduğu dikkat çekmektedir. Yapılan bazı çalışmalar bu bitkinin iştahı azalttığını ve yağ yakımını artırdığını ortaya koymuştur.Uyarıcı etkisiyle tanınan Guarana konsantrasyonu, hafızayı ve zihinsel hesaplamayı geliştirmekten başka birçok hastalığı iyileştirmek için Kolomb öncesi zamanlarda ilaç olarak kullanılmıştır


guarana enerji içeceği Guarana Enerji İçeceği

Brezilya’da çok popüler olan ve aynı şekilde guarana olarak isimlendirilen sodalı bir içecek türü, bu bitkinin özlerinden sentezlenmektedir. 1900'den beri ticareti yapılan bu içecek başta Brezilya ve Almanya olmak üzere başka ülkelerde de üretilmeye başlanmıştır ama Brezilya için anlamı milli içecek demektir.

Guarana Yararları

  • Metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmaya yardımcı olur.
  • Kilo vermeye ve formda kalmaya yardımcıdır.
  • Zihinsel ve fiziksel açıdan dayanıklılık sağlar
  • Kafein bakımından zengin bir bitkidir bu nedenle iyi bir uyarıcıdır.
  • İdrar söktürücü özelliği vardır.Guarana Kullanımı, Nasıl Kullanılır?

Sabah, öğlen ve akşam yemekleri ile birlikte 1 kapsül büyük bir bardak suyla alınmalıdır. Kilo verme ve formda kalma amacıyla günde 5 kapsüle kadar alınabilir. Diyet ve egzersiz programı ile birlikte alındığında çok daha etkili sonuçlar verir.

Hipertansiyon, hipertiroidi, kalp rahatsızlığı ve kafein duyarlılığı olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Hamilelerde ve emziren bayanlarda kullanılması önerilmez. Guarana, kafein ve ksantine duyarlı kişilerce kullanılmamalıdır. Kafein içermesi sebebiyle bağımlılık yapabilir.