Isırgan Otu

Isırgan Bitkisi    Isırgan

Isırgan Otu (Latince adı: Urtica), Mayıs-Ağustos ayları arasında çiçek açan, bir yıllık veya çok yıllık otsu bitki türlerinin ortak adı. Gövdeleri dik, 4 köşemsi, basit veya tabandan itibaren dallanmıştır. Üzerinde yakıcı tüyleri bulunur. Yapraklar saplı, oval şekilli ve dişli kenarlı, üst tarafı koyu yeşil renkli ve parlak olup, yakıcı tüylerle kaplıdır.

Isırgan otu, birçok rahatsızlığa iyi gelen ve sonbahardan ilkbaharın sonuna kadar bahçelerde bol miktarda yetişen bir ottur. Isırgan otunun genellikle yaygın olan 2 türü, tedavi amaçlı kullanılıyor. Büyük ısırgan otu ve küçük ısırgan otu. Yaprak, tohum ve kökün içerdiği etkin maddeler arasında farklılıklar bulunuyor.Isırgan otu tohumu Isırgan Tohumu, öncelikle organizmayı uyarıcı, güçlendirici ve savunma gücünü artırıcı özelliklere sahip olduğu için, yaşlılarda güçlendirici amaçlı olarak kullanılabilir. Yeşil ısırgan otu, sapın dibinden kesilerek, romatizma, gut, eklem deformasyonu, siyatik ve lumbagoya karşı, doğrudan hasta bölgeye sürülerek de kullanılabilir.

Isırgan Otu İçeriği:

İçeriğinde bağırsak, karaciğer, pankreas ve safra kesesi salgılarını uyaran sekretin isimli bir madde vardır. Potasyum tuzları, demir, organik asitler-formik asit, histamin, asetilkolin ve C Vitamini.

Isırgan Otu'nun Yararları:

 • Kan temizleyici ve kan yapıcı bir bitkidir.
 • İdrar yolları hastalıkları ve iltihaplarına iyi gelir.
 • Romatizma ve gut hastalıklarında tedaviye yardımcıdır.
 • Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında iyleştirici etkisi vardır.
 • Kan şekerini düşürür, ödemi giderir.
 • Bağırsak temizleyici, gaz gidericidir.
 • Mide krampların da ve ülserinde, bağırsak ülserinde yararlıdır.
 • Kabızlığı önleyici etkisi vardır.
 • Prostat büyümesine karşı hem önleyici hemde tedaviyi destekleyicidir.
 • Saçları besler ve dökülmesini engelleyicidir.
 • Saçlara canlılık ve parlaklık verir ve kepeği önler.
Isırgan Tohumu Yağı

Isirgan Yağı Isırgan tohumu yağı, halk arasında fazla bilinmemesine rağmen tıbbi açıdan son derece değerli ve zor elde edilen bir yağ çeşididir. Minik ısırgan tohumundan elde edilen, Almanya ve Orta Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılan ısırgan otu yağı bağışıklık sistemini ve cildin bağ dokusunu güçlendirmesi nedeniyle "gençlik yağı" olarak da tanımlanır.

Isırgan yağı içindeki AHA ve ALA adı verilen değerli maddelerden dolayı cilt bakım ürünlerinde de kimyasal olarak ayrıştırıldıktan sonra kullanılıyor. Bu kremler çok yer etmemiş kırışıkların giderilmesinde etkili. Genç ve güzel bir cilt için, içinde ısırgan tohumu yağı bulunan kremleri kullanmak önemlidir.

Isırgan Otu Kullanımı

Isırgan Çayı : Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmığ bitki, bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 5 dakika demlendikten sonra süzülür. Isırgan çayının faydaları için sürekli kullanımı yerine 3 hafta kullanıp sonra 10 gün ara verilmesi daha uygun olur.

Saç Beslenmesi: Bir litre kaynar suyun içine bir tutam ısırgan otu atın ve sonra yarım saat demlenmesini bekleyin. Akşamları saç diplerinize bu karışımla masaj yapın ve ardından saçlarınızı yıkayın.

Isırgan yağı Genç ve güzel bir cilt için haricen kullanılabilir.