Panax Ginseng

Panax Ginseng Bitkisi     Ginseng kök bitki

Ginseng (Latince adı: Panax ginseng, Amerikan ginsengi için Panax quinquefolius) bitkisinin kökü, canlılığı, cinsel gücü arttırıcı, gençleştirici etkisi dolayısıyla Çin, Japonya ve Kore’de yüzyıllar boyunca çok değer görmüştür. Ginseng'in botanik ismi olan "Panax", Yunanca "tam iyileşme" anlamına gelen "panacea" kelimesinden türetilmiştir.

Ginseng'in tüm şifalı bitkiler içerisinde en etkili adaptojen (strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür. Ginseng, fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artıran bir bitkidir ve fiziksel ve mental (zihinsel) dayanıklılığı artırır.

Ginseng'in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu (testesteron) ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostata karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de düşünülmektedir. Cinsellik ilacıdır.Ginseng Ginseng'in kadınlar üzerindeki beynin hafıza (bellek) merkezlerini uyarıcı etkisinin bulunması ise yenidir.

M.S 1. yüzyıla ait bir Çin metnine göre; Ginseng, zihni güçlendirici, irfan ve bilgeliği artırıcı bir şifalı bitki olarak tanımlanmakta ve düzenli kullanımının yaşam süresini artıracağı belirtilmektedir.

Kırmızı Kore Ginseng’i, Çin, Japonya ve Kuzey Amerika’da üretilmekte olan diğer ginsenglerden özellikle farklıdır. Kırmızı Kore Ginseng’inin üretimi 6 yıl sürmekte ve diğer ginsengler 8-9 çeşit faydalı madde içerirken, Kırmızı Kore Ginseng’i 22 çeşit faydalı madde (ginsenoside) içermektedir. Aynı zamanda Kırmızı Kore Ginseng’i, yaşlanma etkilerini geciktirici anti-oksidant maddeler ve diğer herhangi bir ginseng türünde bulunmayan insülin benzeri maddeler de içermektedir.


Gerçek ginseng ya da Kore ginsengi olarak adlandırılan kökler Panax ginseng bitkisinden elde edilmektedir. Yapılan deneysel çalışmalar sadece Kore ginsengi`nin etkili olduğunu, diğer ginseng tiplerinin etkisiz ya da daha zayıf etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

Ginseng köklerinin cinsel sorunlar üzerindeki etki şeklini açıklamaya yönelik çalışmalarda etkisinin farklı mekanizmalara bağlı olarak ortaya çıktığı görülmektedir. Erkeklerde sertleşme sorunu üzerindeki etkisi muhtemelen nitrik oksit mekanizması üzerinden gerçekleşmektedir. Yani kan damarlarını genişleterek daha fazla kan dolmasını sağladığı ve dolayısıyla sertleşme sorununu giderdiği deneysel olarak ortaya konulmuştur.

Ginseng Yararları:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Yorgunluk ve bitkinlik halini azaltır, zindelik verir.
  • Erkeklerde cinsel arzuyu artırır ve sertleşme sorununa etkisi vardır.
  • Kalp damar sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır.
  • Karaciğer sağlığını, toksik maddeleri dışarı atarak korur, hücrelerin yenilenmesini kolaylaştırır.
  • Stresi azaltıcı ve hatta yok edici etkileri vardır.
  • Kan şekeri, lipit ve kolesterol seviyesini düşürür.
  • Anemi (kansızlık) iyi geldiği yönünde araştırmalar mevcuttur.
  • Hücre tahribatını azaltarak Radyasyon (ışın) tedavisi gören hastalar için faydalıdır.
  • Ginsenoside Rb1 içeriği ile ögrenme yeteneğini ve hafızayı güçlendirir.

Ginseng Kullanımı, Nasıl Kullanılır?

Ginseng kökü alıp ve her gün 2-3 gram tüketebilirsiniz. Rendelenmiş kökleri çay gibi demlenebilir. Acı olmaması için balla tatlandırılabilir. Kıyılmış Ginseng köklerini çorbalara ekleyebilirsiniz.

Ginseng Çayı: Ginseng kökünden veya tozundan 2-3 gr. demliğe konur ve üzerine 300-400 ml. kaynar su ilave edildikten sonra 10 dk. hafif kaynatılır ve 10 dk. demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.

İnsulin ya da benzer ilaçlarla tedavi olanlar Amerikan gingsengi nedeniyle hipoglisemi reaksiyonu yaşayabilirler. Ginseng ayrıca hipertansiyona ya da hızlı kalp atışına da neden olur bu yüzden kontrol altında olmayan ve 180 mm/Hg’nin üzerinde yüksek sistolik kan basıncınız varsa alınmamalıdır.

Ginseng, ayrıca ameliyat sırasında kanı inceltmeye yarayan ilacın etkisini de bozduğu için, ameliyattan en az 7 gün önce kullanmayı bırakmalısınız.

Ginseng bitkisel Kapsül kullanımı: Sabah ve öğle olmak üzere yemeklerle beraber 2 kapsül büyük bir bardak su ile yutularak alınır. Gerektiğinde günde 5 kapsüle çıkılabilir. Ürün yetişkinler içindir. Diğer ilaçlarla birlikte kullanımında doktor ve/veya eczacınıza danışın. Hamile ve emziren bayanlarda kullanımı uygun değildir. Çocukların kullanımına uygun değildir.

ginseng Arkopharma Arkocaps Ginseng (45 kapsül)      Neden Arkopharma?

İçindekiler : Ginseng 390 mg (total ginsenosidleri % 8.0 oranında içerir)
Kullanım Yeri : Yorgunluğu azaltır, enerji ve zindelik verir. Cinsel arzuyu artırır ve sertleşme sorununa etkisi vardır.
Kullanım Şekli : Sabah ve öğle yemekleriyle beraber 2 kapsül büyük bir bardak su ile yutularak alınır.

{j2storecart 37}