Sarı Kantaron

sari kantaron st. john's wort    sari kantaron st. john's wort

Sarı Kantaron (Latince adı; Hypericum perforatum); halk arasında kanotu, kılıçotu, yaraotu, mayasılotu ve binbirdelik otu olarak bilinir. Avrupa ve Amerika da ise St.John's Wort olarak bilinir.

Sarı Kantaron otu, üzerinde pek çok sarı çiçeği olan bir çalı türü olup, Asya’ dan Amerika’ ya kadar dünyanın pek çok ülkesinde doğada kendiliğinden yetişen ve Ortaçağdan beri güvenle kullanılan bir bitkidir.

Birçok Avrupa ülkesinde Sarı Kantaron yan etkisiz bir “Doğal Antidepresan” olarak kullanılıyordu. Depresyon önleyici olarak kullanılmasının nedeni; Sarı kantaronun içerisindeki başta hiperisin olmak üzere ve diğer bileşikler sayesinde, beyin içerisinde sinir uyarılarının iletiminde önemli seviye artışı sağlamasından kaynaklanmaktadır.

Gelişme çağındaki genç kızların, bir süre (Bir kaç ay) günde 2 bardak Sarı Kantaron çayı içmeleri tavsiye edilir. Bu çay, cinsel organların gelişmesine yardımcı olacak ve adet görme düzensizliklerine son verecektir.sari kantaron Yapılan araştırmalara göre bitki birçok etken madde içermekte olup; bunlardan en önemlileri hiperisin, flavonoidler, taninler, resin ve prosiyanidinler dir. Hiperisin beyindeki Teta dalgalarını da arttırmaktadır. Teta dalgaları normalde uyku esnasında meydana gelirler ve derin düşünce veya meditasyon, memnuniyet ve yaratıcı düşüncenin artması gibi şeylerle ilişkilidirler.

Uykuda idrar kaçırma da sarıkantaron çayı ile tedavi edilebilir, çünkü bu rahatsızlık genelde ruhsal nedenlerden kaynaklanır. Sarı kantoron ayrıca, karaciğeri ve safrakesesini güçlendiren önemli bir toniktir. Sarı kantoron ile ilgili yapılan çalışmalarda; endişe, kayıtsızlık, uyuşukluk, fazla uyuma, uykusuzluk, depresyon ve umursamazlık hissi gibi semptomlarda olumlu gelişmeler görülmüştür.

Hristiyan inancında kutsal bir yeri vardır. Avusturya’da İsa’nın haç kanı, Tanrı kayrası otu ve peygamber kanı gibi isimlerle de anılmaktadır. Osmanlı ordusu savaşa giderken bu ottan yapılmış yağlar alırlarmış yanlarına ve yaralandıkları zaman yaralarına sürerlermiş çabuk iyleşmesi için, bazı yörelerde kılıçotu adıyla bilinirmiş bu yüzden..

Kanser tedavisinde kullanılan kantaron otu, ilaç yapımı için toplanan özel bir tür olup, genel olarak yurt dışına ihraç edilmektedir. Baharatçılardan alacağınız Kantaron otu kanser tedavisinde kullanılmaz.

Sarı Kantaron İçeriği:

Sarı Kantaron; Tanen, uçucu yağlar (carophyllene, pinene, limonene, myrcene), flavon türevleri (quercitrin, quercitin, rutin), hipericin, karoten, C Vitamini ve resin içermektedir.

Sarı Kantaron Yararları:

  • Anti-Stres ve Anti-Depresan etkilidir.
  • Korku, endişe, kaygı, umutsuzluk, çaresizlik duygularının giderilmesinde yardımcıdır.
  • Uykusuzluk ve fazla uyuma problemlerinde faydalıdır.
  • Konuşma bozukluklarında tedaviye yardımcıdır.
  • Uyuşturucu (eroin, esrar, morfin) bağımlılığının tedavisinde yardımcıdır.
  • Kronik yorgunluk sendromunda yardımcıdır.
  • Menopoz dönemindeki sıkıntı, stres ve gerginliklerin giderilmesinde yardımcıdır.
  • Her türlü sinirsel şikâyetlerde kullanılabilir.
  • Yağı; Yara ve yanıkların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcıdır.
  • Yağı; Sırt ve bel ağrıları, siyatik ve romatizmada etkilidir.

Sarı Kantaron Yağı

sarı kantaron yağı Sarı kantaron yağına kırmızı rengini veren, Hypericin adlı ana etken maddedir. Bu madde, antidepressif ve çok güçlü antiviral etkilere sahiptir. Bu etki (virüslere karşı etki) öyle güçlüdür ki, geçtiğimiz yıllarda, AIDS’e karşı etkili olup olamayacağı konusunda geniş kapsamlı laboratuar araştırmaları yapmak gereği duyulmuştur.

Binbirdelikotu yağı ; ağrı kesici, iltihap önleyici ve iyileştirici özellikleriyle, en iyi yara yağıdır.

Pürüzlü yüz ciltlerinde bakım toniği olarak kullanılabilir.

Kırmızı renkli Sarı Kantaron Yağı, çok önemli bir ilaçtır. Açık yaralarda, yeni yaralarda, hematomlarda (deride mavi-mor lekeler), beze şişkinliklerinde bakım ve tedavi için kullanılır. Ayrıca, sırt ve bel ağrıları, siyatik ve romatizmada da etkilidir. Yanıklarda, haşlanmalarda ve güneşyanığında da Sarı Kantaron yağı başarıyla kullanılabilir.

Sarı Kantaron Kullanımı:

Bir tatlı kaşığı incekıyılmış Sarı Kantaron bitkisi, bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır, üstü kapalı olarak 4-5 dakika demlendirilir ve süzülür. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş kantaron çayı, aç karnına veya öğün aralarında, soğutulmadan içilir.

Gelişme çağındaki genç kızların, bir süre (Bir kaç ay) günde 2 bardak Sarı Kantaron çayı içmeleri tavsiye edilir.

Haricen ağrılı bölgelere Sarı Kantaron Yağı sürülerek uygulanır.

Gebelikte ve emziren kadınlar bu ürünü kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar. Ayrıca, herhangi bir anti depresan ilaçla beraber kullanılmaması gerekir.